Program for stafetten

lørdag den 07. september 2019

Begivenhed
09:00 Pladsen åbner for holdene
12:00 Åbning af stafet for Livet Sorø med tale af Christian Gohr Blok
12:25 Fighterrunde
12:40 Konferencier præsentation
13:00 Ballondyr med Christopher i børneteltet
13:00 Lav din egen pårørende badge i lysteltet
Lav din egen pårørende badge i lysteltet
Kom og lav dit egen symbol for kampen mod og med kræft. Det foregår i lysteltet fra kl. 13-15.30 Beløbet du giver din badge går direkte til Stafettens samlede beløb
13:00 House of Dominic Rollespil
House of Dominic Rollespil
House of Dominic rollespillerne er til stede under hele stafetten, så slip din egen skuespiller løs og vær med
13:30 Synlighedsfrivillige fra kræftrådgivningen Næstved besøger stafetten
13:45 Dansk-top runde ved Siegling Disco
14:45 Børnerunde
15:15 The Blues Bakery
16:00 Dansekonkurrencer i børneteltet
17:00 Rundbold for børn
17:30 Udlevering af aftensmad
18:15 Gymnastikopvisning Østrogenholdet fra Lynge-Broby IF
19:45 Fakkeloptog
20:00 Lysceremoni med fællessang og lystale ved Rune Trappaud Rønne (pause på banen)
21:20 MPEG4 på scenen
22:20 Disco-runde af Siegling Disco
Disco-runde af Siegling Disco
Far og datter med fælles interesse for musik og underholdning. Musikken er primært 80´er hits og dansk pop. Begge kommer i fuld disco uniform og er klar på en fest http://https://www.facebook.com/SielingDisco/

søndag den 08. september 2019

Begivenhed
00:00 Midnatsyoga ved AG i fighterteltet
00:30 Natmad
00:30 Godnathistorier af John Zambrano
01:00 Raverunde
01:30 Ønskekoncert ved DJ Jens
02:45 Asta og Louise spiller på scenen
03:30 Stillerunde
04:00 Ønskekoncert ved DJ Jens
06:30 Udlevering af morgenmad
08:00 Morgengymnastik på banen ved AG
08:00 Lege i børneteltet
08:00 Massage ved Jakob Stig Busch Andersen
Massage ved Jakob Stig Busch Andersen
15 minutter for 80kr Hele beløbet går til stafetten
08:30 Eagles Cheerleaders
09:00 Børns voksenvenner besøger stafetten
09:00 Peptalk fra scenen ved konferencier
09:00 Kommunens kræftvejledere i teltet fra 9-10
Kommunens kræftvejledere i teltet fra 9-10
Kom og hør mere om kræftrehabilitering og genoptræning
10:00 Fernisering i børneteltet
10:00 Walk and talk - tal med en kræftvejleder - banen rundt
Walk and talk - tal med en kræftvejleder - banen rundt
Fra 10-11
10:45 Thomas Thopper på scenen
12:00 Afslutning inklusiv fællesrunde på banen

Program for Fightere

lørdag den 07. september 2019

Begivenhed
11:00 Velkommen til fighterne med udlevering af de gule t-shirts i fighterteltet
12:00 Åbning af stafetten med tale af Christian Gohr
12:25 Fighterrunden
12:45 Underholdning i fighterteltet med oplæg af Michael Nehl
16:00 Mindfullness med psykoterapeut og mindfulness instruktør Tina Hutnik for pårørende og fightere
16:30 Samtalegrupper ved PUST
19:45 Fakkeloptog med opsamling af deltagerne på banen
20:00 Lysceremoni med lystale af Rune Trappaud Rønne og fællessang "Livstræet"
21:30 Massage ved Jakob Stig Busch Andersen
Massage ved Jakob Stig Busch Andersen
15 minutters massage for 80kr Hele beløbet går til stafetten

søndag den 08. september 2019

Begivenhed
08:30 Morgenmad i fighterteltet
09:00 Underholdning for fighterne - fodbold, fællesskab og sundhed ved Vibeke og Poul fra Lynge-Broby IF
10:00 Kræftens Bekæmpelse Lokalforening Sorø besøger stafetten
12:00 Afslutning inklusiv fællesrunde