Program for stafetten

lørdag den 25. maj 2019

Begivenhed
08:00 Pladsen åbner
Pladsen åbner
Der kan tilmeldes hold, hvis du ikke har gjort det på forhånd
10:30 Opstilling på Jens Otto Krags plads
Opstilling på Jens Otto Krags plads
Fightere får udleveret T-shirts og balloner
11:00 Optog gennem Randers midtby med Randers Pigegarde og Fightere i front
11:20 Ankomst til Tronholmparken - med Fightere forrest på pladsen
11:45 Åbningsceremoni på Tronholmparken - Velkomst ved Formand Ingrid Rasmussen og Åbningstale ved Mads Hansen
12:00 Opvarmning med Fysio Danmark / Randers
12:10 Stafetten starter med 'Fighterrunden'
Stafetten starter med 'Fighterrunden'
Fightere og pårørende i front
12:15 Parkour med RGF - kom og vær med!
Parkour med RGF - kom og vær med!
RGF åbner den nye parkour plads med opvisning og undervisning for interesserede
12:30 Fightermiddag i Fighterteltet m. taler og underholdning
12:30 Tombola åbner
13:00 Børneteltet åbner v./ DUI Torsø
Børneteltet åbner v./ DUI Torsø
DUI Torsø laver børneaktiviteter indtil ca. 18.30
13:00 Djursland Pistolklub åbner skydeteltet
Djursland Pistolklub åbner skydeteltet
Kom og vær med i sjove og spændende skydekonkurrencer. +10 år
13:30 Musikalsk underholdning v./ Devation
Musikalsk underholdning v./ Devation
Duo - Daniel stjerneholm Andersen og Christina Olivia Thøgersen
14:00 Sjov og leg i Fighterteltet for ALLE
Sjov og leg i Fighterteltet for ALLE
Quiz, spil og kreahjørne for alle aldre
14:15 Hjemmeværnet laver 'Sår og Sløring'
Hjemmeværnet laver 'Sår og Sløring'
Igennem hele dagen på hjemmeværnets plads
15:00 Musikalsk underholdning v./ Thomas Nielsen
15:30 Hjemmeværnet laver 'hjertestarter demonstration'
Hjemmeværnet laver 'hjertestarter demonstration'
Igennem hele dagen på hjemmeværnets plads
16:00 Parkour med RGF - kom og vær med!
Parkour med RGF - kom og vær med!
RGF åbner den nye parkour plads med opvisning og undervisning for interesserede
17:30 Aftensmad i spiseteltet
Aftensmad i spiseteltet
Slutter kl. 19.00
19:00 Pårørenderunde
Pårørenderunde
Alle pårørende går en runde i fællesskab
19:15 Hjemmeværnet laver 'hjertestarter demonstration'
Hjemmeværnet laver 'hjertestarter demonstration'
Igennem hele dagen på hjemmeværnets plads
19:30 Ønskekoncert - vælg en sang og send en hilsen
Ønskekoncert - vælg en sang og send en hilsen
Læg en seddel i ønskekassen ved scenen
21:30 Opstilling af lysposer
22:00 Lysceremoni med fællessang, musik og tale
Lysceremoni med fællessang, musik og tale
Musik v./ Christian Kofoed m.fl. Lystale v./ Frimenighedspræst Peter Kofoed Herbst
22:45 Fællesrunde
Fællesrunde
Alle går sammen og mindes
22:45 Natmusik v./ Christian Kofoed m.fl.

søndag den 26. maj 2019

Begivenhed
06:30 Morgenmad i spiseteltet
09:00 Lasse Larsson underholder med guitarspil
10:00 Blæseorkestret Søndermarken underholder
11:00 Afslutningstale v./ formand Ingrid Rasmussen
11:10 Afsløring af holdresultater mm. - Vinder af vandrepokal findes

Program for Fightere

lørdag den 25. maj 2019

Begivenhed
10:30 Opstilling på Jens Otto Krags Plads - Fightere får udleveret T-shirts og balloner
12:10 Stafetten starter med 'Fighterrunden'
12:30 Fightermiddag i Fighterteltet m. taler og underholdning
16:30 Velvære Nada øreakupunktur v/ Jeanette Rosager Hansen
Velvære Nada øreakupunktur v/ Jeanette Rosager Hansen
Slutter 18.30